Otcovia predstavujú významnú úlohu v starostlivosti o deti. Svojím spravodlivým príkladom formujú osobnosť svojich ratolestí a spolu podieľajú na ich výchove. Členovia Cirkvi Ježiša Krista sú vedení, k tomu, aby  investovali do časnej ako aj duchovnej výchovy svojich detí. Tu je zopár rád, ako byť lepším otcom, ba priam skvelým ocinom!

Príklad dobrého muža

Porozumejte dôležitosti svojho príkladu. Vaše deti budú robiť presne to, čo budete robiť vy. Nie to, o čom budete hovoriť, ale to, čo vás uvidia robiť. Ak túžite po čestných deťoch, buďte čestní. Ak chcete, aby vaše deti boli slušné, milé, trpezlivé a odpúšťali, buďte takí aj vy a čiňte takisto. Modelujte vlastnosti, ktoré v nich chcete vidieť.

Milujte svoju manželku a preukazujte jej rešpekt

Nehanbite sa za lásku, ktorú cítite k svojej manželke. Vyjadrite lásku slovom aj skutkom, aby vaše deti počuli, videli a vedeli o tom, že ju ľúbite. Čo je krajšie, ako vidieť, že deti vedia o tom, že ich rodičia sa majú radi? Spýtajte sa vlastnej dcéry, ako by si ona predstavovala jedného dňa svojho manžela. Aký by mal byť a čo by mal predstavovať ako hlava rodiny? Páni, zapíšte si tieto veci, a urobte nápravu, ak myslíte, že niečo na zozname vám práve chýba.

Usilovne pracujte, ale venujte sa pravidelne svojim deťom

Nezáležiac na tom, ako veľmi pracovne vyťažení ste, ako unavení sa cítite, nájdite si čas na každé jedno z vašich detí. Čo i len krátky, ale zároveň kvalitný čas s ratolesťami robí zázraky. Pravidelné rozhovory, či hry s deťmi vedú k zvýšenej dôvere k vám  a tak budujete silnejšie rodinné putá.

Podporte svoje deti v ich záujmoch

Ak by ste boli svetoznámym hokejovým útočníkom ale vás synátor sa rozhodne byť hercom, buďte na neho hrdý za to, že sa rozhodol objaviť niečo, čo ho baví. Ak ma baví behanie, príroda, ľudová hudba a hokejová NHL pretože ma k tomu viedol otec, nenútil ma do toho, ale viedol k tomu. Zároveň mi ale umožnil rozvíjať sa aj v iných oblastiach môjho záujmu.

Inšpirujte svoje poklady

Učte svoje deti správne zásady. Učte ich rozoznávať dobro od zla, lepšie od toho dobrého, najlepšie od iba lepšieho. Súčasne im ale dovoľte rozhodovať sa samostatne aj v prípade, keď s nimi nesúhlasíte. Deti nie sú majetkom, ktorí sústavne ovládame. Máme sa o naše poklady starať, učiť ich , viesť a inšpirovať.

Povedzte im, že ich ľúbite

Ocinovia, viem, že sme v spoločnosti vnímaní za tvrdých a možno aj drsných chlapíkov ale predsa len, vyjadrime lásku svojim deťom“. Neberme za samozrejmosť, že naše deti vedia ako veľmi ich milujeme. Povedzme im to! Synu, dcérenka moja, som na vás pyšný! Milujem vás! Vyjadrime im svoju lásku, aby sa im vryla ešte hlbšie do ich srdiečok.

Zostávajte hraví

Možno sa domnievate, že otec má byť prísny, držať pevnú ruku nad výchovou detí.  Samozrejme, že je to v určitých prípadoch dôležité, ale vieme tiež, že deti si so svojimi otcami vytvoria pevný vzťah, keď sa spolu bavia. Áno, ako otcovia ste miestami zaneprázdnení, pod stresom. Máte toho naozaj dosť na svojich pleciach a preto sa domnievate, že na hry a zábavu s deťmi niet času. Verte mi, máte čas! Máte čas na hranie sa s deťmi a je to pre vás rovnako dobré ako pre vaše deti.

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.