Dobrí rodičia dávajú svojim deťom korene a krídla: korene, aby vedeli, kde je domov a kto sú, a krídla, aby odleteli a použili všetko to, čo sa doma naučili. Prinášame spôsoby, dôležité pokyny a kroky, ktoré pomôžu deťom zapustiť korene a súčasne im dať krídla. Tieto kroky je možné prispôsobiť v závislosti od veku vašich detí.

Výuka evanjelia a použitie v našom živote: dávať našim deťom korene.

  1. Písma – Okrem povzbudenia k osobnému biblickému štúdiu a povzbudenia k štúdiu písem ako rodina je veľa spôsobov, ako podnietiť túžbu k čítaniu Božieho slova. Vyberte si nápady, ktoré by najlepšie vyhovovali vašej rodine.

A. Vyberte si verš týždňa, ktorý každý deň prečítate počas raňajok a posnažíte sa ho naučiť naspamäť.

B. Vyberte si tému, ktorú budete študovať. Dovoľte svojim deťom vyhľadávať verše k danej téme.

C. Zaspievajte si spolu na určitú tému evanjelia.

korene

  1. Modlitba – Učiňte modlitbu zmysluplnejšou tým, že si vytvoríte rodinné tradície týkajúce sa spoločnej modlitby.

A. Majte rodinné motto a povedzte si ho na konci vašich večerných modlitieb.

B. Pred rodinnými modlitbami pomenujte aspoň jednu vec, za ktorú ste vďační.

  1. Účasť na nedeľných bohoslužbách – Aby ste mohli vyťažiť čo najviac duchovného zo svojho sabatného dňa, trénujte v domove správanie a úctivosť, ktorú od svojich ratolestí požadujete v nedeľu na cirkevnom zhromaždení.
  2. Vyučovanie v domácnosti – Učte svoje deti viac ako len rodinné domáce večery. Nájdite časy počas dňa, aby ste im pomohli duchovne rásť. Hoci to nie je formálne prostredie na výučbu, je to dôležitý čas ako dať deťom korene pre rast.

A. Využite každú príležitosť k výuke evanjelia Ježiša Krista.

B. Zasejte dobré semienka. Nastavte skutočné ciele a smerujte svoje deti tak, aby mohli poznať svoj potenciál.

C. Nájdite si čas len na rozhovor, či už pri príprave večere alebo v aute na ceste do škôlky.

To všetko sa môže zdať časovo náročné. Riadne pevné korene však prinesú požehnania na celé večnosti. Neexistuje časový limit pre večné šťastie.

korene

Zivotné zručnosti pre naše deti: to im dá krídla

Myšlienka krídel spočíva v tom, že máme silu dosiahnuť vyššie dokonca náš potenciál. Tento let začína schopnosťou byť zodpovedný sám za seba. Keď naše deti vedia, že sa môžu postarať o seba v každodennom živote, dáva im to krídla, aby lietali ešte vyššie.

  1. Pomoc v domácnosti – je dôležité vedieť, čo od našich detí očakávať. Mať prehnané očakávania od tých najmenších môže ľahko viesť k frustrácii. Ak kladieme iba minimálne požiadavky pre výpomoc v domácnosti, nerobíme takisto dobre. Myslime na toto:

A. Ako rodičia robia veci so svojimi najmenšími deťmi. Ta im dajme správny príklad.

B. S rastúcim vekom dieťaťa pozorujeme, ako sa naše deti samy zapájajú, pomáhajú s láskou.

C. V dospievaní by mali byť už pripravení robiť väčšinu vecí samostatne.

2. Sociálna a emocionálna inteligencia – znamená schopnosť byť si vedomý a uvedomelý ostatných. Majú schopnosť porozumieť a zvládnuť svoje vlastné emócie a emócie iných v spoločenských vzťahoch? Ako im môžeme pomôcť rozvíjať? Tu je niekoľko spôsobov:

A. Požiadajte deti, aby sledovali výrazy tváre a jazyk tela druhých, aby zistili, ako môžu ich vlastné činy ovplyvniť ostatných.

B. Po negatívnej interakcii sa opýtajte svojich detí na to, čo nabudúce spravia inak a lepšie.

3. Riešenie problémov – Keď k vám deti prichádzajú s otázkou, skôr ako im samy odpoviete, opýtajte sa ich, ako by odpovedali oni.

Vidieť úspech svojich detí v živote a vidieť ich pokračovať správnym smerom je samo o sebe veľkou odmenou. Keď používame tieto vzdelávacie návyky, dávame našim deťom korene a krídla a príležitosť na dosiahnutie ich živitného potenciálu.

Kliknite tu pre celý článok.

The following two tabs change content below.
Bola pokrstená v roku 2014 v Nitre. Má rada evanjelium a chce sa oň s ostatnými deliť. V roku 2016 bola povolaná, aby sa slúžila ako misionárka vo Fínsku. Má rada jazyky a hudbu, a tiež rada hovorí s ľuďmi. Jej moto je "Buďme láskaví jeden k druhému.”