Rozmýšľali ste niekedy nad slovami Ježiša Krista: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého.“? V tejto jednoduchej vete sa toho možno skrýva oveľa viac, než si na prvý pohľad všimnete. A sú tam vlastne až dve prikázania. Prvé je jasné, máme milovať ľudí okolo seba. O tom, čo sa za tým všetko skrýva si môžete viac prečítať, ak kliknite sem.

Druhým prikázaním je milovať seba… Zdá sa vám to zvláštne? Pýtate sa, ako to asi Ježiš myslel?

Mať sa skutočne rád

Určite poznáte ľudí, ktorí sa obklopia luxusom, kúpia si drahé auto a nie jedno. Chodia na luxusné dovolenky a bývajú v prepychových vilách. Ale je to skutočne láska k samému sebe?

Osobne to skôr vnímam ako potrebu ukázať sa pred druhými a zvýšiť si svoje sebavedomie. Myslím si, že ak by sa týto ľudia mali naozaj radi, nepotrebovali by viac a viac drahých vecí okolo seba, aby sa cítili dobre. Pretože láska už samá o sebe prináša pocit plnosti a spokojnosti.

Snáď každý znáš zažil pocit, keď sa do niekoho zamiluje. Cítite sa ako v oblakoch a jediné, čo si prajete je tráviť viac času s milovanou osobou, ktorá vám vašu lásku opätuje. Verím, že milovať samého seba je niečo podobné. Ak máte lásku k sebe samému, napríklad vám nevadí z času na čas tráviť čas osamote, práve naopak tento čas dokážete dobre využiť a tešiť sa z neho.  Nepotrebujete sa pretŕčať pred druhým s tým čo máte, alebo aký ste, preto aby vás pochválili a vy ste sa mohli cítiť dobre.

Mať rád samého seba nie je predsalen také jednoduché. Ja sa napríklad  často porovnávam s druhými a mám pocit, že potrebujem s druhými súťažiť . Niekedy ma trápi myšlienka toho, že druhí majú v živote väčšie šťastie ako ja a mnohokrát zabúdam na úžasné dary, ktorými ma Boh požehnal a stále požehnáva.

Všimla som si tiež, že na to, aby som bola sama so sebou spokojná, potrebujem aspoň raz za čas počuť od svojho okolia chválu a uznanie. Akoby nestačilo vlastné presvedčenie o dobre vykonanej práci…. Táto vnútorná potreba súťaženia s druhými alebo potreba neustáleho obdivu a chvály za svoju prácu v nás môže vyvolávať pocit menejcennosti a nespokojnosti, pokiaľ nie je dostatočne naplnená.

Možno si práve prechádzate skutočne ťažkým obdobím…

„Prečo sa mám mať rád/a? Veď v ničom nie som naozaj dobrý/á.“ Môže sa stať, že naozaj nebudeme so svojim životom absolútne spokojní. Možno ste prišli o prácu a neviete si zohnať ďalšiu, čo vo vás vyvolá pocity neužitočnosti. Alebo máte za sebou hrozný vzťah, v ktorom si vás váš partner/ka nevážil/a a dával/a vám najavo, ako pre neho/ňu nie ste dosť dobrý/á. Alebo sa vám jednoducho stále nedarí, nech sa akokoľvek snažíte, robíte chyby a omyly,

Niektoré dni sa cítime menej ako prach zeme. Avšak každý jeden deň zostáva nemenné to, že ty aj ja sme deti Nebeského Otca. On na nás dohliada. Snaží sa nám pomôcť. Snaží sa poslať nám do cesty tých správnych ľudí a tie správne príležitosti. Snaží sa nás niečo dôležité naučiť. A ak si zotrieme slzy z očí, či už reálne alebo len pomyselné, Jeho pomoc uvidíme. Veď je to práve Boh, kto poslal svojho dokonalého Syna, aby nás spasil. Ak bol ochotný dať za nás takúto obrovskú obeť je jasné, že nás miluje a nevzdá to s nami, nech sa nachádzame v hocakej situácii.

Dieter F. Uchtdorf povedal: „ Napriek tomu, že sme neúplní, Boh nás miluje úplne. Napriek tomu, že sme nedokonalí, On nás miluje dokonalo. Ak sme aj stratení a bez smeru, Božia láska nám ukáže ten správny smer. On miluje každého jedného z nás, dokonca tých, ktorí pochybili, ktorí sú odmietnutí, zahanbení, plní smútku či zlomení.“

Keďže aj ja niekedy bojujem so sebaláskou, chcem vám poskytnúť 8 jednoduchých tipov na to, ako si uvedomiť vlastnú cenu, ako sa o seba starať a mať sa skutočne rád.

Nájdite si čas na ľudí, ktorých milujete a ktorí majú radi vás

Aj keď máte ťažký a nabitý deň, zaslúžite si byť aspoň chvíľu s ľuďmi, ktorí vám vedia vyčarovať úsmev na tvári. Ak to nejde osobne, tak aspoň zdvihnite telefón. Pár minút rozhovoru s milovanou osobou vie doslova napraviť zlý deň. A žiadne povinnosti nestoja za to, aby ste sa ukrátili o čas so svojimi blízkymi.

Choďte na prechádzku

Nie som si istá či to funguje pre všetkých rovnako, ale pre mňa majú príroda a dlhé prechádzky priam liečivé schopnosti. Vo sviežom vzduchu a a obklopená zeleňou dokážem naozaj zrelaxovať a prísť na iné a lepšie myšlienky.

Čítajte hodnotné knihy alebo počúvajte povznášajúcu hudbu

Toto sú spôsoby, ktorými rozvíjate svojho ducha a zároveň oddychujete. Naučila som sa, že buď duchovne rastieme alebo upadáme. Stagnovať nie je v podstate možné. Sme jednoducho stvorení pre neustály progres a aj keď máme často chuť leňošiť, ničnerobenie nás nedokáže vnútorne uspokojiť tak, ako keď svoju myseľ zametnávame hodnotnými myšlienkami. Pokiaľ sa máme skutočne radi, venujeme čas tomu, aby sme sa rozvíjali a zlepšovali.

Nájdite si čas na tichú ale dlhú modlitbu

Modlitba je rozhovor s Bohom. A čo nám pomôže viac s našimi problémami, než sa o nich porozprávať priamo s Ním? Kto nám pomôže vidieť našu skutočnú hodnotu ak nie ten, kto nás stvoril a to na svoj obraz? Viac o rozhovore s Bohom sa dozviete tu.

Tešte sa z darov od Boha.

Nebeský Otec nás jednoducho miluje a svedčí o tom svet okolo nás.

Milujem letné prechádzky po trhu. Jednoducho  sa len obzerám a všímam si sýte a rozmanité farby ovocia a zeleniny. Už len pohľadom vnímam šťavnaté jahody, žiarivé marhule, sýto sfarbené čučoriedky, či sviežu jarnú cibuľky. Milujem tú prenikavú a rozmanitú vôňu. O chuti ani nemusím hovoriť. Napriek tomu, že by sme pokojne vyžili povedzme z troch druhov ovocia a zeleniny, Boh pre nás pripravil širokú paletu chuti, farieb a tvarov najrôznejších plodov. V tejto dobe si môžeme navyše jednoducho zadovážiť tropické ovocie z neďalkého veľkoobchodu. Urobme si teda radosť darmi od Nebeského Otca.

Udržujte si aspoň jeden koníček.

Vlastne si ani nepamätám, kedy som začala tancovať, keďže tanec bol pre mňa vždy neoddeliteľnou súčasťou a akýmsi vyjadrením. Keď som bola menšia, moja sestra somnou túto záľubu nezdieľala a tak ma niekedy podpichovala tým, že moju záľubou hodnotila ako krútenie zadkom. A kvôli tomu som to neraz vnímala ako akýsi podradný druh trávenia voľného času napriek tomu, že objektívne môže byť  tanec krásnym a povznášajúcim vyjadrením pocitov. Chcem tým len povedať, že pokiaľ máte koníček, ktorý vás baví a napĺňa, je to úplne jedno či si o tom niekto myslí, že je to detinské alebo trápne. To čo vám robí radosť je predsa len na vás.

Čiňte pokánie každý deň

Premietať o svojom dni, o tom čo bolo dobré a kde som naopak urobila chybu, mi pomáha pohnúť sa v živote ďalej bez ďalších výčitiek. Vďaka obeti Ježiša Krista môžeme všetci činiť pokánie a byť opäť čistí. Vďaka Nemu máme nádej a príležitosť stať sa o kúsok lepšími každým dňom. Takže ani po strašnom dni nie je nič stratené.

Premýšľajte viac nad tým, čo môžete dať druhým, než čo potrebujete vy sami

Ak sme zamestnaní pomocou druhým , jednoducho ani len nemáme čas zaoberať sa myšlienkami vlastnej nedokonalosti či sebaľútosti. Pomoc druhej osobe pomôže aj vám cítiť sa užitočne a naplnení láskou k blížnemu.

 

Ak sa s nami chcete podeliť o to, čo vám pomáha uvedomovať si vlastnú hodnotu a mať sa rád, môžete tak urobiť v komentároch. 😉

The following two tabs change content below.

Daniela

Milujem prírodu, tanec, dobré jedlo a čas strávený s priateľmi. Každý deň, hoci aj v maličkostiach, vidím dôkazy o tom, že Boh je. Je dokonca náš Otec a stará sa o nás. Všetko, čo stvoril, stvoril pre nás. Jednoducho chce, aby sme mali radosť. Pre náš rast je nevyhnutné, aby bol život niekedy ťažký, ale prináša aj množstvo požehnaní. Možno sa len treba pozorne dívať... 🙂

Latest posts by Daniela (see all)