Čistý svet utvoríme iba svojimi čistými skutkami. Ako je láska k druhým podmienkou tohto úspechu? Zamyslime sa spolu nad možným posolstvom piesne “Čistý svet” od Mira Žbirku. Maj ľudí rád a začni hneď.

Čistý svet

Meky Žbirka oslavuje 67. narodeniny spolu s premiérou nového videoklipu ku skladbe Čistý svet z minuloročného Double Albumu. Duet s nevidomou klavírnou virtuózkou a nezameniteľnou speváčkou Ráchel Skleničkovou je podľa môjho názoru silnou skladbou. Nesie so sebou posolstvo, ktoré určite pocítite.

Vidím v nej aj hlbší význam slov a viet, ktoré opisujú spoločenskú situáciu na Slovensku v posledných mesiacoch. Napísal Meky túto skladbu prorocky nadčasovo, alebo je jeho song varovným prstom nad tým, aby sme sa ako krajina usilovala o usporiadanie svojich životov, k hromadnému „pokániu“ a návratu k čistému žitiu? Kto vie … kiež by.

Čistí v srdci

Na začiatku sa spieva o tom, že človek, ktorý vedie čistý život sa nemusí báť. V písmach sa používa skôr pojem „čistý v srdci“ predstavujúci toho, kto je oslobodený od hriechu, viny, hriešnych túžob, či úhony. Je to cnostná osoba s čistým srdcom.

Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.

Matúš 5:8

A požehnaní sú všetci čistí v srdci, lebo oni Boha uvidia.

2 Nefi 12:8

Všetci čistí v srdci – Pánov ľud získajú Pánove požehnania, dokonca dar večného života a budú sa s Ním radovať v Jeho prítomnosti. Aby boli všetky naše konania a myšlienky čisté, musíme neustále uplatňovať vieru v Ježiša Krista, pokánie na odpustenie hriechov a prijať obrady evanjelia, podľa ktorých musíme verne žiť.

Kombinácia týchto zásad nám, domnievam sa, pomôže vytvoriť si pancier proti lživým slovám a podlým vetám protivníka. Nás, takto vyzbrojených, nečaká pád, ale triumf. Nemáme sklon kuť plány s protivníkom dobra, keď sme na seba vzali lásku Kristovho evanjelia.

Ten, kto má svoj čistý svet, nemusí sa báť
lživých slov a podlých viet, nečaká ho pád.

Ten, kto v lásku uveril, iným neškodí.
Neurobí s diablom deal, nemá dôvody.

V tom je ten fór mať ľudí rád
tak začni skôr než príde skrat

počuť ten chór, znie zďaleka
všetci sme zbor, újsť nie je kam

Je asi málo kníh, však čosi vieme z nich

Ten kdo má svůj čistý svět, nemusí se bát
lživých slov a podlých vět, nečeká ho pád.

Ten, kdo v lásku uvěřil, jiným neškodí
neudělá s ďáblem deal, nemá důvody.

Máš v srdci led, měj lidi rád
a začni hned, než přijde zkrat.

Je slyšet chór zas trochu blíž
všichni jsme sbor, kdy pochopíš.

Je asi málo knih, však něco známe z nich.

Z veľkých slov a krásnych tém staviaš ten svoj hrad, z nich sa ale nenajem, vidím priveľa vád.

Já ti říkám zkus to jen a měj někoho rád

Mať ľudí rád

„V tom je ten fór mať ľudí rád, tak začni skôr než príde skrat“ Nepríde vám toto, ako pripomenutie si jedného z dvoch najväčších prikázaní, ktoré nám dal Spasiteľ? Mne áno! Dokonca vidím určitú spojitosť medzi čistotou našich sŕdc a schopnosťou milovať. Viete si predstaviť, že by srdce túžiace po pomste, či zákernosti bolo tým najviac milujúcejším? Ja veru nie. Iba srdcia ľudí, ktorí majú životy naplnené láskou k Bohu a druhým, dokonca láskou Kristovou, sú tie, ktoré sú naozaj čisté.

Sú naše živote viac podobné čistým stenám ako na konci videoklipu k tejto piesni? Alebo je naše vnútro „okrášlené“ skôr grafitmi, klikmi-hákmi? Ak cítime vo svojom srdci potrebu sa niekomu ospravedlniť, neodkladajme to, uľaví sa nám.

Nebuďme rozdelený národ

Z diskusií na sociálnych sieťach, či televíznych reláciách sa dnes stali nenávistné súboje, či žabo-myšacie vojny,  v ktorom sa Jožo snaží, čo najviac nakydať na Fera spoza pohodlie svojho chytrého telefónu. Vyprchá rešpekt a dobré mravy. Delíme sa na „mladých“ a „starých“, „mileniálov“ a „dôchodcov“ „Slovákov“ a „iných“, „kresťanov“ a „inovercov“, „smerákov“, „sulíkovcov“, „progresívcov – liberálov“ či iných. Prečo toľké delenie?

Úplný záver piesne patrí rozhovoru medzi Mekym a Ráchel:

M.Ž.: Z veľkých slov a krásnych tém staviaš ten svoj hrad, z nich sa ale nenajem, vidím priveľa vád.

R.S.: Já ti říkám zkus to jen a měj někoho rád

Zo všetkých strán, a hlavne vtedy, keď sa zvolebnieva sa na nás valia uchu-vábivé slogany, rozprávkové sľuby. Z mnohých sa veru „nenajeme“ a vidíme na nich hromadu nedokonalostí, veľa mínusov a dôvodov neuskutočniteľnosti. Čo presne mal Meky na mysli? To je otázka na neho.

Ja som si ale povšimol veľkú múdrosť v odpovedi Ráchel: „Skús to len a maj niekoho rád!“

Šanca, že sa s niekým zhodneme na 100% je naozaj žalostne malá. Vždy sa nájde niečo, v čom sa nezhodneme. Ale mal by to byť dôvod na to, aby sme boli na seba nevraživí? Nie, nie je. Preto, buďme k sebe milí a úctiví. Skúsme to a majme radi jeden druhého … veď nie je predsa toto evanjelium Ježiša Krista?

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.