Devin Harp je mladý muž, ktorého sformovali dva roky nezištnej dobrovoľníckej služby na Slovensku. Posledné dva mesiace strávil na Slovensku. Opatroval deti a vyučoval angličtinu. Okrem toho ďalej poznával Slovensko, ktoré označuje ako druhú domovinu.

Druhá domovina

Aké bolo vrátiť sa späť na Slovensko po tvojej misii? Bolo to čudné, pretože už nenosím menovku na bielej košeli. Žijem ako normálny človek. Tiež som si uvedomil, že môžem byť vlastne ako Slovák, pretože hovorím po slovensky a teraz tu žijem.

Ako dlho si teraz na Slovensku? Teraz 2 mesiace ako učiteľ angličtiny, predtým 2 roky ako dobrovoľnícky misionár.

Počas misie na námestí

Počas misie na náměstí, 2016

Prečo si sa vlastne rozhodol vrátiť sa späť na Slovensko? Pretože Slovensko sa mi páči najviac. Je to druhé miesto, ktoré môžem nazvať svojím domovom. Dva roky na misii vo mne utvorili zo Slovenska moju druhú domovinu.

Takže rodná Arizona a Slovensko sú tvojimi domovinami, áno? Presne tak, i keď Arizona je pre mňa príliš horúca, tak neviem … v tomto ohľade mám radšej Slovensko.

Dva roky na misii vo mne utvorili zo Slovenska moju druhú domovinu.

Ako si si užil tieto 2 mesiace na Slovensku? Celý čas som pracoval v rodine s dvomi deťmi. Učil som ich angličtinu a bol som ich opatrovateľ. Pripravoval som pre nich aktivity. Veľa času sme trávili výukou vonku v nádhernej slovenskej prírode. Cez víkendy som cestoval. Vieš mojím obľúbeným miestom všeobecne je les. Takže veľa času som strávil práve tam.

Z Viedne

Z Viedne, október 2018

Nikdy predtým som nepracoval s deťmi, takže to bola ťažká práca. Nevedel som, čo presne robiť, aby mali zábavu a niečo sa vždy naučili. Plus, vždy chceli niečo nové. Takže som potreboval niečo zaujímavé na každý jeden deň. Neľahká úloha.

Aké myslíš, že sú slovenské deti v porovnaní s americkými? Deti sú všade rovnaké. Sú plné života. Podľa mňa sú rovnako poslušné, a to viem z prvej ruky.

Dušičky, cestovanie, ľudia

Teraz je obdobie dušičiek, Sviatku Všetkých zosnulých. Ako sa ti páči tento sviatok v porovnaní s Halloweenom? Obidva sviatky majú dočinenie s mŕtvymi. Páči sa mi, ako som šiel s rodinou 1. novembra na cintorín. Bolo to naozaj pekné. Jeseň, horiace sviečky, ľudia si prišli uctiť svojich predkov. V Amerike je Halloween niečo zábavné. Na Slovensku je Sviatok Všetkých zosnulých niečo duchovné, hlbšie. Myslím, že by sa dali skĺbiť tieto dva sviatky. Ako Halloween a Vianoce u nás v Amerike. Každá vec má svoju dobrú časť a záleží na pohľade daného človeka, či sa rozhodne zabávať alebo na tie veci nadávať.

Počas víkendov si cestoval. Čo všetko si stihol vidieť? Tu je všetko na dosah. Žil som v Handlovej ale stihol som vidieť Bojnice, Žilinu, Bratislavu, Viedeň, Budapešť, Prahu … cestoval som autobusmi. Mal som dosť času, aby som videl všetko možné. Spoje boli naozaj dobré.

Čo ti bude chýbať, keď zakrátko odídeš zo Slovenska späť do Idaha za štúdiom? Určite jedlo a ľudia. Bryndzové halušky, kofola, vinea. Doma je veľa priemyselne procesovaných jedál. V Európe je jedlo chutne varené a čerstvo pripravované. Guláš a boršč sú jedlá, ktorých recepty som sa naučil.

Čo sa ti najviac páči na Slovákoch ako ľuďoch? Ľudia na dedinách sú najúprimnejší. Sú priateľskí a úprimní, to mám rád. V mestách je to asi ako očakávaš, ale záleží na človeku, samozrejme. Je to asi všade po svete.

Malebná slovenská krajina

Malebná slovenská krajina

Čo by si navrhol, aby ľudia na sebe zmenili? Mmmm … (dlhšia pauza) … To je ťažké. Ani neviem, ako to povedať. Je to možno iba maličkosť, lebo Slováci sú skvelí ľudia. Každý žijeme svoj život a bolo by dobré, ak by sme hľadeli na veci z rôznych uhlov, inými očami.

Návrat na Slovensko?

To je zaujímavý pohľad. Chcel by si sa jedného dňa vrátiť na Slovensko? Viem si to predstaviť. Keď by som mal dobrú prácu, lebo chcel by som svoj vlastný domček. Život v paneláku nie je pre mňa. Domček so záhradkou pri lese, chodiť na hríby.

Aké máš plány po svojom návrate? Dve mesiace budem v doma v Arizone predtým ako sa presuniem na univerzitu BYU-Idaho. Chystám sa študovať biochémiu, chcem byť vedec.

Devin, vďaka za tvoj čas. My ti prajeme to najlepšie, aby sa ti darilo v Idahu pri štúdiu biochémie a určite k nám opäť zavítaj. Naše dvere sú vždy otvorené, drž sa!

Tento článok vznikol na základe rozhovoru počas Devinovej návštevy v Bratislave. Obrazový materiál použitý v tomto článku je vlastníctvom Devina Harpa a bol použitý s jeho súhlasom.

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.