Každý deň počujú moje deti vety typu: „Budťe k sebe milí,“ alebo „majte sa radi“. Ak by som mohla otvoriť hlavy mojich detí a úspešne prepojiť túto správu priamo do ich hláv, urobila by som to.

Myslím, že tento postoj povstáva zo spôsobu, akým som vyrastala. Mala som ryšavé vlasy, bola som pehavá. A v škole to nebolo in. Jedno hrubé slovo dokáže obrúsiť duševný vývoj dieťaťa. Často stačí 20 či 30 pekných slov na opravu. Ohliadnuc sa za mojím detstvom, vždy keď si spomeniem na deti, ktoré ma ponižovali, nemyslím na nich v dobrom.

Stále cítim rany. I keď som im už dávno odpustila. Tie isté deti už predsa vyrástli v určite zodpovedných dospelých. Nanešťastie niekoľko z ich nedobrých rozhodnutí viedli k dlhotrvajúcim negatívnym pocitom v mojom vnútri. Dobrou správou je, že presný opak je takisto pravdou. Na mnoho detí z detstva nazerám s láskou. Skutoční priatelia, ktorí nehľadeli na to ako som vyzerala zvonka. Záležalo im iba na tom, kým som bola vo svojom vnútri.

Joseph B. Wirthlin napísal: „Milé slovo nás pozdvihne na duši nielen vtedy keď je vyrieknuté, ale zostáva s nami počas vekov“

Milá Michaela

Moja 9-ročná dcéra, Michaela, sa jedného dňa vrátila zo školy a požiadala ma, aby som hovorila. Mala kamarátku, Ashley, ktorá nebola vždy milá k deťom v triede, ale aj tak sa s ňou moja dcéra kamarátila.

„Nemám rada, keď je zlá, mami,“ povedali mi Michaela. Nerozumiem ale prečo chodí stále za mnou.

„Spýtaj sa jej,“ navrhla som. Michaela a Ashley

Spýtala sa. Nasledujúci deň sa Miška vrátila domov a znova ma požiadala, aby sme sa porozprávali. Aj v ten deň nebola Ashley milá k ostatným, a Miška sa jej preto spýtala, prečo vlastne chcú byť kamošky.

Ashley odvetila: „Chcem byť tvojou kamarátkou, pretože si tak milá a dobrá.“

Ako mamu ma to neprekvapilo, ale moju Michaelu to dostalo. Spýtala som sa na jej reakciu, keď jej to Ashley povedala. „Tiež ťa mám rada, Ale musíš sa pokúsiť byť milšia.“

Ako chcem aby si ma ľudia pamätali?

„Byť milý a láskavý je spôsob akým máme pristupovať k druhým.“ Ak sme milí, sme jako Kristus. Je to tak jednoduché. Keď používame jemné a milé slová, pomáhame budovať Jeho kráľovstvo. Keď uprednostníme presný opak, nepekné slová, sťahujeme ľudí dole. Je čas sa spýtať: „Ako chcem, aby si ma ľudia pamätali?“ Chcem byť tým, ktorého si budú pamätať jako človeka, okolo ktorého sa cítili zle? Snažme sa preto deň, čo deň o to, aby si na nás ľudia pamätali ako príjemní a dobrí priatelia.

Autorkou tohoto článku je Laurie W., pôvodná verzia článku je tu. Ak vás článok zaujal, neváhajte a napíšte nám.

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.