Včera som Natálii, mojej manželke, položil otázku. Odpovedala vyhýbavo. Vlastne mi dala odpoveď na niečo, čo nesúviselo s mojou otázkou. Bol som nesvoj a trochu rozladený. Počula moju otázku, rozumela jej? Prišlo mi, že s Natálkou počujeme v našich rozhovoroch rôzne veci. Pohľady a názory v manželstve  sú rôzne… Ako ich zosúladiť?

Otcovia

Môj otec bol typ filozofa, učeného a dôrazného ocina. Rád s nami uvažoval. Často sme sedeli za stolom a objavovali rozličné, najčastejšie ale evanjelium. Dával si pozor na logickú súvislosť a gramatický výber slov. Snažil som od neho učiť. Natália vyrástla odlišne. Jej otec bol príjemný muž, ktorý čas od času utrúsil zopár slov ale radšej zostával v úzadí. Bol doslova zberateľom vecí, z ktorých tvoril … niekedy aj sochy. Jeho výtvory boli praktické a odzrkadľovali jeho predstavivosť. Museli ste ho pozorne sledovať, aby ste prišli na to, čo mu práve vŕta v hlave. Natálka mu rozumela, bola v tom výborná. Od svojho otca sa mnohému naučila.

Po skoro 50 rokoch manželstva, som čerstvo objavil niečo o svojej milovanej Natálke. V každom rozhovore si všimne, čo ľudia robia a ako sa cítia. Doslova a do písmena tak „počuje“ životy ľudí v priamom kontexte. Počuje viac ako než slová. Toto všetko jej pomáha porozumieť mojím otázkam, slovám, či myšlienkam, ktoré vyslovím.  Natálka

Ja som jej úplný opak. Sústredím sa na slová a logiku. Mám rád výstižnosť a presnosť. Prajem si, aby Natália počúvala mojim slovám a dávala mi jasné odpovede.

Náklonnosť Ńatálie počuť aj skryté slová môže občas utvoriť bariéru medzi nami. Takisto to ale vidím ako jeden z jej obrovských darov. Natália si je vedomá, čo sa okolo nej deje. Spozná tých, ktorí potrebujú priateľa, slovo povzbudenia. Príde mi, že má šiesty zmysel ohľadne potrieb druhých. Tak veľmi si to na nej cením!

Viac odlišností

Existujú aj ďalšie veci, ktorými sa naše zmýšľania odlišujú. Ľahšie spozoruje nebezpečenstvo a ja zase jednoduchšie vyhľadám príležitosť k dobrodružstvu. Je tichá a rozvážna. Ja som zase zanietený pre veci, naplnený entuziazmom. Ona si cení zdravého jedla, ja naň chuť zase moc nemám. Natália ja sústredí na dosahovanie cieľov, ja milujem zábavu. Nie je až prekvapujúce ako odlišne dokážu dvaja ľudia vidieť ten istý svet, ktorý obaja zdieľame?

Možno by sme dokázali porovnať naše odlišné chápanie sveta k zraku. Ľudia majú dve oči, nie iba na to, aby im poskytli rozšírené videnie ale tiež, aby sme poznali a rozumeli pojmu hĺbka. Aby to fungovalo, musia byť oči dôkladne umiestnené. Musia byť v rovine a naraz zaostrené.

Každý z nás reaguje svojsky na svet vôkol nás. Náš náhľad, či názor je tak prirodzený – správny a ohľaduplný (domnievame sa). Očakávame, že naši životní partneri budú ako my. Keď sú iní než my, súdime ich a vidíme ich chyby.

Ako zosúľadiť naše pohľady? Ako dôjsť k harmónii názorov ako pár?

  1. Pokora je uvedomenie si, že nevidíme do všetkého. V skutočnosti nám ujdú tie najdôležitejšie veci. Často to ani netušíme. Keď ale odložíme svoje dogmy nabok a so záujmom vypočujeme pohľad nášho životného partnera, objavíme kopu nového.
  2. Preskúmajte pohľad svojho partnera. Položte si otázky. Ak vám niečo nadáva zmysel, pýtajte sa. Váš manžel, či manželka má svoj pohľad na vec, za ktorý budete vďačný, ak ste pozorný a otvorený.
  3. Zosúlaďte vaše dva názory. Áno, máme nutkanie presadiť si to svoje. Keď sme ale ochotní porozumieť a pridať názory ostatných k našim, uvidíme a pochopíme celú vec lepšie.

Rodiny sú navždy

Zohľadnime perspektívu svojej polovičky, dovidíme o mnoho ďalej. Nebudeme posudzovať nášho partnera/partnerku ale budeme oceňovať ich hodnoty. Budeme si o to viac vážiť jeden druhého. Keď sa s vašim životným partnerom pri najbližšej príležitosti nezhodnete, pozastavte sa, načerpajte kyslík a potom vstúpte do ich sveta. Nesúďte ich ale snažte sa najprv pochopiť.

Autorom tohoto článku je Wallace Goddard, pôvodný článok nájdete tu.

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.