Rodiy prichádzajú vo viacerých podobách ako kvetiny v záhrade. Veľké, malé, nenápadné, sýtofarebné. Naša podoba rodiny sa môže líšiť od  predstavy  „ideálnej“ rodiny, ale každá z nich má svoje čaro, množstvo výziev a unikátnu rodinnú kultúru. Môžeme doslova milovať čas strávený so svojou ostatnou rodinou ale tiež zápoliť s vedením spoločného rozhovoru. Členovia našich rodín môžu byť tými najlepšími priateľmi alebo presne naopak si želáme, aby naše vzťahy boli pevnejšími. Nehľadiac na to, v akom stave sa práve nachádzajú naše rodinné zväzky, vždy sa môžeme usilovať o starostlivosť o lásku v našom domove. Vždy môžeme vykonať malé a jednoduché skutky lásky pre tých, na ktorých nám najviac záleží. Žijúci proroci a apoštoli nám pripomínajú aké veci sú potrebné na utvorenie a rozkvet láskyplného prostredia v našich rodinách a domovoch.

Čas na rodinu

Dieter F. Uchtdorf povedal: „V rodinných vzťahoch znamená slovo láska v skutočnosti čas.“ Na tie najdôležitejšie veci si vyhradzujeme čas ale niekedy sa nám stane, že náš čas sa nedostáva priamo k tým úplne najdôležitejším veciam. Nie je ťažké stratiť sa v dennom kolobehu a prísť o dohľad na našich najbližšich.rodina na výlete

Dobrou správou je, že budovanie vzťahov je nepretržitý proces. Je na nás činiť rozhodnutia a vziať príležitosti k tráveniu väčšieho množstva času do vlastných rúk. Idete na nákup? Zoberte spolu s vami syna, dcéru, či súrodenca a rozprávajte sa s nimi počas blúdenia medzi regálmi. Myslíte sa svojho ocina? Zavolajte mu na pár minút a zistite, ako sa mu darí. Potrebujete prestávku od práce na záhrade? Nasáčkujte sa teda do auta a hurá na zmrzlinu! Tieto a podobné snahy nie sú ničím veľkým ale v priebehu dní mesiacov a rokov sa ukáže, že poskytovali výživu pre silnejúce vzťahy v rodine.

Vyjadrite lásku slovom

Thomas S. Monson povedal: „To najdôležitejšie skoro vždy zahŕňa našich najbližších. Často krát sa domnievame, že oni to už vedia, ako veľmi ich máme radi. Ale nemali by sme sa iba domnievať, ale dať im našu lásku najavo … Nikdy neoľutujeme milé slová alebo vyjadrenú náklonnosť“. Vyjadriť lásku nám niekedy môže prísť nepohodlné, ak na to nie sme navyknutí, ale podobne ako s mnohými vecami, pôjde všetko ľahšie s cvikom. Povedzte svojej mame, že ju ľúbite. Pochváľte svojho syna za skvelý projekt v škole. Ľudia používajú rozličné jazyky lásky a tak potľapkanie po chrbte, objatie alebo slovný prejav pochvaly bude pre niekoho znamenať viac ako odkaz. Zistenie druhu pochvaly, aký si daný člen rodiny najviac želá hrá tiež svoju úlohu pri zvyšovaní kvality rodinných vzťahov.

Vyhľadávajte vedenie od Boha

Prehlásenie svetu o rodine hovorí, že „rodina je stredom Stvoriteľovho plánu pre večný osud jeho detí.“ A tak Boh nenecháva úspech v rodine len tak na náhodu. On sa zaujíma o rodiny, dokonca viac ako my. Chce nám nedočkavo pomôcť a viesť nás pri budovaní rodinných vzťahov a návrate k Nemu a tým, ktorých tak veľmi milujeme.jon-flobrant-38755

„Volajte k Nebeskému Otcovi o pomoc pre svoje deti a ich dennodenné potreby. Počas toho ako zápasíte s výzvami rodičovstva, potrebujete niečo viac ako iba svoju múdrosť pri výchove detí.“  Potrebujeme viac ako iba našu múdrosť k najhonosnejšej práci na zemi – výchova a utvorenie večných rodinných zväzkov. Keď vylejeme Bohu túžby svojich sŕdc za tých, ktorých milujeme, pocítime Jeho ruku ako nás vedie a posilňuje.

Nachádzajte radosť na ceste životom

Na našom zozname dôležitých vecí bude vždy niečo. Keď sa nám bude zdať, že sme zaneprázdnený natoľko, že nie je čas na našich najbližších, pomnime na to, že Boh nám dal rodiny. „Radujme sa na ceste životom, nachádzajme radosť na tejto ceste a deľme sa o našu lásku s priateľmi a rodinami.“ashton-bingham-113943

Uzmierenie Ježiša Krista nám umožňuje činiť pokánie a žiť navždy s Bohom a našimi rodinami. Vďaka Spasiteľovi je tu vždy nádej. Vďaka Nemu, aj keď malé chybičky a rany budú napravené a zahojené. Naše vzťahy sa zahoja, vyliečia, budú rásť a kvitnúť. Stanú sa zdrojom našej najväčšej radosti.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na tejto adrese: https://www.lds.org/blog/nurturing-love-at-home?cid=HP_WE_7-6-2017_dOCS_fBLOG_xLIDyL1-C_&lang=eng

 

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.