Tolerancia? Raz som počula niekoho povedať „ľudia súhlasia s tým, že máš vlastný názor dokým sa zhoduje s ich názorom.“ Celkom ma to zaskočilo a opakovane som nad tým premýšľala počas posledných volieb v Spojených Štátoch. Videla som nenávisť, zlobu, hnev prichádzajúc z každého názorového spektra.

Je to trochu komické, či? V čase keď je tolerancia velebená a zdôrazňovaná zdanlivo viac ako kedykoľvek predtým, ľudia sa stávajú menej a menej tolerantnými. Tolerancia neznamená iba niekoho znášať, povedzme toho, kto má rovnaký názor ako ty sám. Jednoduché! To zvládne každý.

Tolerovať znamená rešpektovať ľudí, s ktorých názormi nesúhlasíš. Podľa definície tolerancia v sebe nezahŕňa ľudí, s ktorými už zdieľam rovnaký názor na vec. Ide o ľudí, s ktorých názormi sa nestotožňujem. Tolerovať neznamená súhlasiť alebo prižmurovať oči nad názormi ľudí. Znamená to žiť s nimi v pokoji, preukazovať im dobrosrdečnosť aj keď sa nezhodujeme v našich presvedčeniach. Znamená to byť priateľským a milujúcim a nie hašterivým a nenávistným.

Radšej ani nepočítam počet nenávistných príspevkov na sociálnych sieťach. Množstvo nadávok, urážok, obojstranného napádania sa a nenávisti, ktoré som videla … Už iba pomyslením na to sa mi robí nevoľno. To znie ako úplný opak tolerancie. Keď som googlila pojem „tolerancia“ nenašla som nič ako „zahanbovanie, šikanovanie, zhadzovanie alebo ponižovanie tých, ktorí vidia veci odlišne ako ty.“ Možno som to ako si prehliadla, kto vie?

Tolerovať x Akceptovať

Dallin Oaks vo svojom príhovore nazvanom “Truth and Tolerance,” hovoril o Kristovom príklade tolerancie v príbehu o žene pristihnutej pri cudzoložstve, o ktorom čítame v Novom zákone. (Ján 8:2-11) Kto z vás je bez hriechu.nech prvý hodí do nej kameň!

Keď Ježiš čelil tejto žene, povedal jej tieto slová: „Ani ja ťa neodsudzujem“ a následne, po tom: „Choď a odteraz už nehreš.“ Každý z nás by mal byť povznesený a posilnený týmto príbehom o tolerancii a pravde vyjadrenej v láske a súčasne prísnosti pravdy. Spasiteľove slová neboli slová súhlasu s jej skutkom, boli slovami tolerancie. Kristus miloval túto ženu ako Božie dieťa, videl v nej potenciál.  Avšak, napriek Jeho slovám dobrotivosti a lásky, je jasné, že neospravedlnil jej hriešny skutok. Spasiteľ sa nebál poukázať na pravdu. Urobil to ale spôsobom, ktorý je ďaleko, na míle ďaleko od nenávistného. Jeho jednania boli vždy naplnené láskou a rešpektom, čo je podstatou tolerancie.

Žite verne evanjelium Ježiša Krista

„Buďte silní. Žite verne evanjelium aj keď ho ostatní vôkol vás nežijú,“ radil Starší Holland. „Svoje presvedčenie bráňte slušne a so súcitom, ale bráňte ich.“ Nedokážem dôkladne vyjadriť to, že tolerovať neznemená prižmurovať oči nad niečím. Neznamená to prijať, či akceptovať niečo. Skôr to znamená byť zdvorilým a súcitným. Musíme brániť to, čo veríme, ale potrebujeme to robiť vľúdne a s láskou.

Ozajstná láskavosť nemá dátum spotreby

Nedávno mi známa povedala niečo, čo ma ohromilo. Hovorili sme spolu o voľbách. Naši kandidáti sa líšili a ja som jej vysvetlila, že ľudia sa súčasne nemusia vždy zhodnúť a napriek tomu byť milujúcimi. Rýchlo odpovedala: „Niet času na láskavosť, ten už vypršal.“

Bola som šokovaná. Čas byť láskavý vypršal? I keď chápem, že ľudia môžu nesúhlasiť, nedokážem sa prikloniť k tomu, že naša láskavosť sa má v čase meniť. Podľa mňa je to jednoduché ako facka. Nenávisť a znevažovanie sa nedá ničím rozumným odôvodniť. To nie je Spasiteľov spôsob.

Kristus nám prikázal milovať druhých a žehnať tým, ktorí nám neprajú. Musím hneď povedať, že v tomto som ďaleko od dokonalosti. Každý jeden večer pred spaním sa nemodlím na kolenách za tých, ktorí boli ku mne nepríjemní, aby vyhrali lotériu alebo niečo na ten spôsob. Skvelou vecou na živote je to, že naše názory sa nemusia vždy zhodovať. Viete si to predstaviť, keby sa zhodovali? Aké nudné by to len bolo?!? Nemohli by sme rásť. Naše názory by boli totožné, nikto by neodporoval našim nápadom a myšlienkam, či spôsobom ako veci vylepšiť. Potrebujeme sa uistiť, že sme láskaví počas vyjadrovania našich odlišností a súcitný, keď vyjadrujeme svoj nesúhlas.

Pánov príklad

Nieje potrebné, aby sme nad vecami prižmurovali oči. Nemusíme prijať veci za svoje alebo sa ich zastávať. Potrebujeme byť ale milujúcimi, lebo to od nás Kristus očakáva. Pán preukazoval sebaovládanie a trpezlivosť a ako jeho učeníci, sľubujeme byť ako On. Rešpektujeme druhých. Neútočíme na druhých, nie sme drzí. Neurážame a nezahanbujeme tých, ktorí s nami nesúhlasia, nahľadiac na to ako odôvodnené naše argumenty sú. Znamená to pomôcť druhým poznať Spasiteľa skrze nás aj keď je to náročná výzva.

Nehľadiac na to aké ťažká sa nám to zdá byť, ak preukážeme lásku a trpezlivosť, staneme sa o niečo viac podobný Spasiteľovi. A táto výzva stojí naozaj za to.

Autorkou pôvodne publikovaného článku s názvom „Intolerance in a “Tolerant” World“ je Amy Keim. Článok bol upravený a jeho originál je možno nájsť https://mormonhub.com/blog/faith/belief/tolerance-vs-intolerance/

 

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.