Je máj, lásky čas. Kto by nechcel byť milovaný? Myslím si, že každý z nás túži po láske, túži po tom, aby ho mal niekto jednoducho rád. Ak by existoval elixír s účinkom milovať, asi veľa z nás by ho vedelo použiť, respektíve dať niekomu, po koho láske túži. Napadlo mi však či by nebol lepší elixír, ktorý by uschopnil nás milovať.

Keď Ježiš Kristus kráčal po cestách Palestíny, často učil o láske. Svojimi výrokmi neraz šokoval. Tvrdil, že lepšie než  “oko za oko, zub za zub” je milovať všetkých blížnych svojich, milovať dokonca aj svojich nepriateľov.

Musím sa priznať, že často bojujem s tým, že mi ľudia jednoducho povedané lezú na nervy. Hnevá ma ich myslenie a spôsob života, vytáča ma ich hlúposť a nepáčia sa mi ich činy. Nehovoriac o rôznych sklamaniach a ublíženiach, určite nie je ľahké milovať všetkých.

V minulom článku som sa venovala tomu, prečo je od nás požadované milovať každého, dokonca aj svojich ” nepriateľov”. Tu.

Dnes sa chcem zamyslieť nad tým, ako to dosiahnuť. Ak by sme chceli namiešať elixír lásky, elixír uschopňujúci človeka milovať, aké ingrediencie by sme doň použili?

Môj recept

Uvedomenie si, že všetci sme deti Nebeského Otca s božským potenciálom

V predsmrteľnom živote sme sa všetci tí, ktorí sme prišli na zem, už rozhodli nasledovať Krista. Síce si to nepamätáme, ale dozvedáme sa o tom v knihe Mojžiša v 4. kapitole . Táto znalosť mi pomohla pochopiť, že nie “len”, že sme všetci deti Nebeského Otca s božským potenciálom, všetci sme sa navyše už raz dokázali rozhodnúť pre dobro a to znamená, že každý na tomto svete má nádej byť lepším človekom, rozhodnúť sa nabudúce správne. Každý jeden aj ten, o kom na základe svojich skúseností veľmi pochybujeme. Obrovskou zmenou charakteru sa môžeme inšpirovať u apoštola Pavla alebo u Almu mladšieho. Obaja bojovali proti Cirkvi Božej, prenasledovali jej členov až spoznali Krista. Potom v pravom opaku so svojou minulosťou začali hlásať evanjelium a privádzať ľudí do Cirkvi.

Spoznanie danej osoby

Ak som sa niečo naučila o ľuďoch, ktorí sa v mojich očiach nesprávajú najlepšie, je to skutočnosť, že v minulosti sami prešli nejakou traumou. Ubližujú preto, lebo sú sami ublížení. Určite ste sa stretli s reakciami od druhých, ktoré neboli na mieste. Urážanie sa, ignorovanie, okamžitý útok či vysmievanie sa do tváre ba oveľa horšie. Je to akási obrana? Alebo skôr volanie o pomoc? Neviem. Viem však to, že keď sa budeme snažiť spoznať a pochopiť reakcie a správanie druhých, keď sa budeme snažiť spoznať ich minulosť a ich súčasné pocity, naše počiatočné negatívne emócie voči nim sa môžu zmeniť na súcit, ktorý je často začiatkom lásky k blížnym.

Pomoc a služba

Je až neuveriteľné ako služba druhým otvára srdcia aj na jednej aj na druhej strane. Nemusíte čakať na veľké veci. Aj malá pozornosť, úsmev, pochvala, drobná pomoc má veľký účinok.

Používate nejaké ďalšie ingrediencie na prípravu elixíru lásky? Podeľte sa s nami v komentári.

 

The following two tabs change content below.

Daniela

Milujem prírodu, tanec, dobré jedlo a čas strávený s priateľmi. Každý deň, hoci aj v maličkostiach, vidím dôkazy o tom, že Boh je. Je dokonca náš Otec a stará sa o nás. Všetko, čo stvoril, stvoril pre nás. Jednoducho chce, aby sme mali radosť. Pre náš rast je nevyhnutné, aby bol život niekedy ťažký, ale prináša aj množstvo požehnaní. Možno sa len treba pozorne dívať... 🙂

Latest posts by Daniela (see all)