Zlyhanie neznamená, že sme menej!

Nedávno som si pripomenula akým prekážkam my všetci čelíme v snahe o úspešné zvládnutie úloh, ktoré sa zdajú nad naše schopnosti. V hudobnom muzikále Milý Evan Hansen, rozpráva nádherná pieseň s názvom “Tak veľká, tak malá”  príbeh o slobodnej matke a jej pocitoch neadekvátnosti a zlyhanie, o tom, že musí vychovať svojho syna samého. Jej úsilie je v muzikále zhudobnené: “Vedela som, že prídu chvíle, kedy budem chýbať. Vedela som, že tú pozíciu (chýbajúceho oddaného otca) nenaplním. Vedela som, že to nezvládnem v miliardách ohľadoch. Nedávala som to, nedávam, nebudem zvládať.”

“Miliarda rôznych spôsobov” … Zlyhala som toľkokrát, že ich nedokážem spočítať. Chyby, ktorých som sa dopustila v minulosti, moje súčasné nedostatky. A k nim celkom isto pribudnú ešte ďalšie. Neznie to výhladovo pozitívne. Asi najviac frustrujúce je, keď sa pokúšate dať zo seba to najlepšie a aj tak zlyháte. Aj vy ste sa v období frustrácie pýtali: “Prečo je život taký ťažký? Prečo sa mi to tak často nedarí? Prečo nemôžem dosiahnuť úspech i keď pracujem pilne? ”

zlyhanie

Pracujem s mnohými ľuďmi, ktorí umožnili zlyhaniu dostať to najlepšie z nich. Depresia sa môže stať celkom náročnou emóciou, ktorá začína farbiť našu celkovú skúsenosť. Je to špirála, ktorá nás zanecháva bez dostatku nádeje. Naučil som sa dve dôležité veci o zlyhaní prostredníctvom vlastných skúseností a pomáhaním druhým. Jednak tým, ktorí mi osobne pomohli a tiež tým, ktorí pomohli svojim klientom riešiť frustráciu, znížiť depresiu a zvýšiť pocit šťastia.

Neúspech či zlyhanie je dočasné

Často sa stáva, že si zlyhanie, či akýkoľvek neúspech berieme na seba. Povedali ste si niekedy: “Som totálne zlyhanie”? Ak hej, nie ste samy. Vitajte v klube! Deje sa to často najmä medzi členmi Cirkvi. Sme nabádaní žiť podľa vysokých morálnych merítok. Žijeme verne podľa svojej viery, oddane slúžime, zaujímame sa o druhých. Povedzme si úprimne, že je nemožné žiť bez pravidelného alebo dokonca častého zlyhania, či čiastkových neúspechov.

Zvážte rozdiel medzi tým keď si poviete: “Ja som úplné zlyhanie” a keď “dnes sa mi to nepodarilo.” Prvé má v sebe nádych konštatnej trvalosti, zatiaľ čo v druhom sa skryva miera nádeje. Ak sa domnievate, že dnes ste celkovo neúspešný, prečo by to bolo zajtra iné?

Presnejšie by sa dalo povedať: “Dnes som pokazil viac, než som zvládol,” alebo “dnes som zvládol viac, než to čo mi nevyšlo.” Celé týždne, mesiace a roky vytvárame paletu skúseností, ktorá začína farbiť náš život.

Dobrou správou je, že sa môžete vymaniť z týchto situácií pomocou tejto rady:

“Teraz, ty si môžeš myslieť, že to je pochabosť vo mne; ale hľa, ja ti hovorím, že malými a prostými vecami sa uskutočňujú veci veľké; a malé prostriedky v mnohých prípadoch zahanbujú múdrych.” (Alma 37:6)

Ak svoju pozornosť sústredíte na niečo pozitívne (aj keď iba chvíľkovú), prinesie to svoj pozitívny účinok.

Zlyhanie je dôležité

Pýcha je univerzálny problém ľudstva. Odďaľuje nás od duchovného pokroku. Je podivné, že ak uspejeme, tak máme tendenciu rýchlo zabudnúť, že práve Boh je zdrojom všetkého nášho pokroku.

Náš Otec v Nebesiach dovolil Satanovi, aby sa potuloval po zemi. Každý deň nás láka a šidí. Vďaka slobode rozhodovania sa, ktorá je nám božsky daná, máme ale príležitosť učiť sa z neúspechu.

Niekedy podľahneme týmto pokušeniam malých, či väčším. Sú dni, keď sa cítim veľmi úspešný. Keď sa na konci týchto dní modlím, pripúšťam, že moje modlitby nemajú dostatočnú intenzitu. Naopak, keď som nedokázal odolať pokušeniu, moje modlitby sú o dosť odlišné. Úprimne žiadam o pomoc, odpustenie a silu. Tieto modlitby sú účinnejšie, majú v sebe moc. Pomáhajú mi priblížiť sa k Bohu. Moje modlitby nie sú podnecované úspechmi; sú poháňané mojimi nedokonalosťami.

zlyhanie

Pamätajte, že zlyhanie je dočasné. Netrvá večne. Zmena je možná! Je tu Kristovo uzmierenie. Zlyhanie by bolo vážnou hrozbou bez prísľubu odpustenia a zmeny. Avšak vďaka obeti Spasiteľa môže byť každá strata, tragédia, nepochopenie a zármutok zasvätení pre náš rast a šťastie.

Nebojte sa zlyhania. Pozrite sa na to ako na učebný proces, ktorý vám poskytuje milujúci Otec v Nebi. Pozrite sa na to ako na príležitosť zažiť sladký proces zmeny a rastu, ktorý sa prejavuje pokáním a posväcovaním. Každý deň sa snažte robiť to najlepšie každý deň. S vďakou sa radujte zo svojich úspechov a s pokorou sa učte zo svojich vlastných zlyhaní. Nádej a šťastie čaká na vás.

Autor tohto článku je Dr. David T. Morgan, celý článok si môžete prečítať tu.

The following two tabs change content below.
Bola pokrstená v roku 2014 v Nitre. Má rada evanjelium a chce sa oň s ostatnými deliť. V roku 2016 bola povolaná, aby sa slúžila ako misionárka vo Fínsku. Má rada jazyky a hudbu, a tiež rada hovorí s ľuďmi. Jej moto je "Buďme láskaví jeden k druhému.”