Bolo už neskoro a s manželkou sme sa pripravovali na spánok. Pritúlil som sa k nej a pozrel jej priamo do očí. „Čo?“ spýtala sa a ja som jej obratom položil otázku: „Ako vieš, že ťa milujem?“ Myslel som si, že spomenie naše medové týždne, alebo knihu „100 dôvodov, prečo ťa milujem,“ktorá mi trvala 10 hodín, kým som ju napísal. Alebo lupienky kvetov, ktoré som po našom zasnúbení  pozbieral, krásne zlisované a daroval jej na Valentína. Jasné, že jedna z týchto vecí je tá, prečo ma miluje.

Jej odpoveď ma zanechala bez slov.

„Pretože si mi priniesol pohár s vodou.“ Úplne som zabudol, že som jej priniesol vodu a podal jej ju. Zvyčajne si ju necháva položenú na nočnom stolíku, ale teraz skončil pohár v kuchyni, tak som jej ju priniesol.

„A pretože si umyl riad, zlatko“ Ale veď ona varila … nie je to predsa normálne, že ak ona varí, ja umývam riad?

„Posielaš mi sms-ky do práce.“ Nerobí to predsa každý?

„A preto, že mi dávaš pusinky na dobrú noc“ Ale veď tie sú aj pre mňa, či?

Musím sa priznať, že som bol trošku otrávený. Zmienila toľko malých vecí, o ktorých som ja ani nepremýšľal. Cítil som sa ako keby moje veľkolepé prejavy lásky neboli ocenené. Ale potom som si spomenul na slová pri tom ako sme sa zasnúbili: „manželstvo nie je žiadnou veľkou vecou, je to mnoho malých vecí pokope. Každodenné skutky láskavosti utvárajú šťastné manželstvá.“

Rada do manželstva

Až do reakcie mojej manželky mi tento citát nedával poriadne zmysel. Trvalo mi to celú tú dobu, kým som to pochopil. Prestal som hľadať jeden veľký spôsob ako zakričať „MILUJEM ŤA“ a namiesto toho som si zaumienil nájsť množstvo spôsobov ako jej vyjadriť tieto dve slová. Ja ťa za to milujem

Táto rada nieje iba o manželstve. Je použiteľná vo všetkých vzťahoch, dokonca v obchodných či osobných. Štúdie ukázali, že množstvo menších cieľov a ich pravidelné  vyhodnocovanie vedie k postupným a dlhodobým výsledkom. Obrovské ciele alebo majestátne vyjadrenia vďaky, aj keď pozitívne, vedú všeobecne k rýchlym ale iba dočasným výsledkom, v tom najlepšom prípade. V tom najhoršom je výsledkom neúspech a sklamanie. Či už si stanovujete ciele ako byť oporou partnerovi/partnerke, alebo robíte radosť svojmu nadriadenému, ak sú vaše ciele obrovské, ich veľkosť nás môže viac odradiť ako povzbudiť.

Uvediem príklad. Ak chceš schudnúť 50 kg za rok, tak najlepšie je začať s cieľom schudnúť 1kg za týždeň. Neveľká diéta, nejaké to cvičenie a ide to. Ak chceš zvládnuť maratón, začni chôdzou 2 km za deň. Ak túžiš po trvalom manželstve, začni umývaním riadu alebo napísaním milého odkazu. Rob malé veci, rob ich často a stále.

Malý prejav lásky každý deň

Tak začnime už dnes. Všetci spoločne. Nájdime jeden malý spôsob, ktorým vyjadríme našu lásku každý deň. Nájdime malý spôsob ako urobiť naše dni lepšími. Nájdime spôsob ako urobiť naš okolitý svet lepším svetom. Neskôr, po celoživotnom prejavovaní lásky malými vecami začujeme tieto slová: „Bol si verný/á nad málom, ustanovím ťa nad mnohým. Vojdi do radosti svojho pána!“ (Matúš 25:21)

Tento článok bol pôvodne publikovaný na ldsliving.com, pod názvom “Marriage Isn’t As Big a Deal As You May Think” (http://www.ldsliving.com/Marriage-Isn-t-As-Big-a-Deal-As-You-May-Think/s/82006/?utm_source=ldsliving&utm_medium=sidebar&utm_campaign=related)

[Slovak] ©2017 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | English ©2017 LDS Living, A Division of Deseret Book Company

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.