Spravil Boh dáku chybu, keď stvoril naše telo? Prečo jeme viac, než je potrebné pre naše zdravie a nasýtenie sa? Prečo sa necítime spokojní s rozumným množstvom stravy? Prečo je tak ťažké dlhodobo redukovať kalórie?

Vieme, že pre ľudí je extrémne ťažké trvale znižovať množstvo kalórií. Dal nám Boh potrebu hladu, ktorému sa nedá poriadne veriť? Odpoveď sa prekvapujúco nachádza v Slove múdrosti. Keď jeme potraviny, ktoré sám Pán určil, naša prirodzená túžba po zasýtení nášho tela funguje dokonale a pomáha nám kontrolovať chuť k jedlu. Konzumáciou zdravých potravín môžeme dôverovať nášmu telu, že nám dá vedieť, koľko máme jesť, aby sme (1) nehladovali; (2) udržovali si správnu hmotnosť; a (3) tešili sa maximálnemu zdraviu.

Naša potreba jedla nie je problém

Jeffrey R. Holland učil, že naše telo je “veľkým pokladom smrteľného života.” Naše telo je nevyhnutné pre poznanie pozemského života a nadobudnutie skúseností v ňom, ako aj pre našu večnú spásu. Je potrebné na to, aby sme žili takým spôsobom života, akým žijú Otec v nebesiach a náš Spasiteľ. Bez nášho pozemského tela nemôže získať “plnosť radosti” (NaZ 93:34). Naše telá sú neoceniteľné darčeky. Sme ich správcovia.

Dôvodom, prečo väčšina diét zlyhá, je to, že sa snažia okabátiť našu potrebu jedla. Robia to buď tým, že umelo menia intenzitu hladu, ktorú cítime, alebo tým, že nám jedlo prináša menej kalórií, než telo vyžaduje.

Nutričné receptory v našom tele vedia a poznajú, ako kaloricky sýta je tá, či oná potravina, to, či oné jedlo. Tieto a ďalšie biologické mechanizmy sú určené na to, aby nám povedali, kedy potrebujeme viac jedla a kedy už máme dosť.

Prečo priberáme?

Existujú dva základné dôvody. Po prvé, naša potreba jedla a trávenie nie je určené na kaloricky bohaté, sýte potraviny, ktoré sú v dnešnom stravovaní bežné. Po druhé, tieto kalóriami nasýtené potraviny stimulujú našu chuť do jedla a doslova nás vyzývajú k nadmernej konzumácii. Inými slovami, rovnako ako nám pripomína MUDr. John McDougall: “Je to jedlom!”

Niet divu, že Pán sa v „Slove múdrosti“ zameriava na jedlo.

jedla

Ako zmiasť náš hladu

Naše telá sú navrhnuté tak, aby fungovali v prirodzenom potravinovom prostredí, v ktorom žili ľudia už od čias Adama a Evy. Pomerne nedávno sme ako ľudstvo prišli s myšlienkou spracovávať bohaté živiny z potravín a nahradiť ich prídavkom tukov, cukrov a solí.

Prečo nefungujú naše biologické spúšťače/mechanizmy v dnešnom svete? Jedným z dôvodov je, že potraviny, ktoré konzumujeme, sú také neprirodzené, že naše telá nie sú na ne prispôsobené.

Podvádzať naše chute

Naše chute sú ovplyvnené mnohými spoločensko-kultúrno-kulinárskymi faktormi, vrátane našej skúseností z detstva, potreby citového pohodlia, sociálnych vplyvov, vône, štruktúry a vzhľadu potravín, ich dostupnosti, kvality, veľkosti servírovanej porcie; marketingu; a nášho presvedčenia o jedle a výžive. Potravinársky priemysel vie presne ako vyrábať a baliť potraviny tak, aby stimulovali našu chuť do maximálnej možnej miery.

Prečo diéty nefungujú

Mnoho diét funguje krátkodobo prostredníctvom placebo účinku, čo je psychologický jav s biologickým dopadom. Je to tým, že myseľ má na naše telo taký obrovský vplyv, že iba myšlienka, že užívame niečo užitočné, alebo že to už zaberá má efekt, ktorý skutočne stimuluje skutočné výsledky v našom tele.

Keď diéta zlyhá a úloha disciplíny

Diéty môžu zabrať v krátkodobom horizonte, ale nie sú stratégiou na dlhodobý úspech. Namiesto toho, aby sme bojovali proti nášmu Bohom danému hladu, musíme s ním vychádzať. Je treba disciplína, prinajmenšom na začiatku, predtým ako sa stane zvykom. Našťastie, ako nasledovníci Krista, vieme, ako byť disciplinovaní. Uplatňovanie tejto zásady pri výbere potravy je ďalším spôsobom, ako ukázať Bohu, Nebeskému Otcovi, že si ich vážime a chceme byť nad nimi dobrými správcami.

Slovo múdrosti nás doslova a do písmena vyzýva jesť chutné a lahodné jedlá, pritom schudnúť a nebyť hladnými. Toto je skutočná sloboda.

zdravie

Text tohto článku bol preložený a inšpirovaný z článku „How to handle our God-given hunger” uverejneného na https://ldsmag.com/how-to-handle-our-god-given-hunger/ Jeho autorkou je Jane Birch.

The following two tabs change content below.
Bola pokrstená v roku 2014 v Nitre. Má rada evanjelium a chce sa oň s ostatnými deliť. V roku 2016 bola povolaná, aby sa slúžila ako misionárka vo Fínsku. Má rada jazyky a hudbu, a tiež rada hovorí s ľuďmi. Jej moto je "Buďme láskaví jeden k druhému.”