Zhon 21.stročia

Žijeme v dobe, v ktorej sa informácie šíria nesmierne rýchlo. Technológie sú všade okolo nás, nie len okolo, celkom pravdepodobne držíte v ruke svoj telefón s internetom, na ktorý vám okrem hovorov prichádza množstvo emailov, či už dôležitých alebo reklamných, správy z messangeru, rôzne upozornenia na najnovšie správy alebo videá, ktoré by vás mohli zaujímať.

Ak máte otázky, stačí ich zadať do google a hneď sa na nás valí spektrum rôznych odpovedí. Niekedy je rýchly prísun informácii veľmi nápomocný, inokedy nemusíte zistiť, ktorá z rôznych informácii je tá správna. Navyše telefón nemusí byť jedinou technológiu vo vašej blízkosti, ktorá vás niečím viac či menej potrebným zahlcuje. Rýchlym prenosom udalostí z jednej strany sveta na druhú sa môžeme cítiť byť nútení a tlačení všetko v našom živote urýchliť. Na správy reagovať ihneď. Každú úlohu či už v práci alebo mimo nej riešiť hneď a neprestať, kým nie sme hotoví. Bojíme sa, že ak nebudeme dostatočne výkonný, nebudem dostatočne dobrí, budeme nahradení niekým lepším, staneme sa neúspešnými a nešťastnými.

Rýchlosť a okamžité riešenia očakávame aj od udalostí, ktoré sa dejú v našom živote, ktoré do značnej miery nedokážeme ovplyvniť. Sme vôbec ešte schopní trpezlivo čakať?

Položme si dôležité otázky

Koľko z nás má nekonečný zoznam úloh, ktoré ho čakajú? Koľko z nás má nedostatok spánku? Koľko z nás je vystresovaných každý jeden deň a častokrát neúmyselne prenáša svoju podráždenosť z prepracovanosti na svojich blízkych? Koľko z nás sa cíti osamelo napriek všetkým správam od druhých ľudí? Koľko  z nás nemá dostatok času pre svoju vlastnú rodinu?

Možno sa bojíme, že ak nebudeme zvládať tempo tohto sveta, ujdú nám zaujímavé možnosti, ktoré by urobili nás život úspešnejším a šťastnejším.  Čo ak nám ale pri uponáhľanom svete ujde život ako taký. Mám na mysli jeho pravú podstatu a krásu.

Príroda sa nikam neponáhľa

V úvode knihy „The power of stillness“ je jeden výborný postreh o tom, ako nás stvoril Boh. Boh, ktorý je úžasne inteligentný a všemohúci nás umiestnil do prírody. Do prírody, ktorá sa nikde neponáhľa. Kde všetko má svoj čas. Listy neopadávajú, kvety nekvitnú ani slnko nevychádza, kedy sa im zachce. Všetko má svoje určenie miesta a času na to, aby bola  udržiavaná dokonalá harmónia. V zime sa dokonca zdá, akoby príroda spala. Je tichá a jednotvárna, avšak na jar sa vždy zobudí a začne opäť zelenať, kvitnúť a robiť nám svojou krásou radosť.

Keď Boh komunikuje s ľuďmi

Už od Adama Boh komunikoval s ľuďmi. Z písiem, ktoré nám o tom svedčia je zrejmé, že Nebeský Otec ľudí nezahltil množstvom informácii a hlavne nie takými, ktorým by nerozumeli a nevedeli ich spracovať. Práve naopak Boh dal vždy ľuďom dostatok času, aby nad vecami premýšľali a rozjímali, a až boli oni pripravení a vyhľadali Ho, hovoril s nimi o ďalších veciach. Dobrým príkladom je Mojžiš, ktorý vyšiel až na horu Sinaj, aby sa rozprával s Bohom. Bol to Mojžiš, kto bol rozhodnutý a ochotný vynaložiť určitú a nie malú snahu na to, aby dostal od Boha väčšiu znalosť. Vyžadovalo to čas, prípravu a určitú fyzickú námahu. Avšak výsledok stál za to. Keď Boh komunikuje s ľuďmi, dáva im znalosti, ktoré potrebujú a ktoré si tiež prajú a sú na ne pripravení. Informácie priamo od Neho sú povznášajúce a nie zahlcujúce či stresujúce.

Tak čo môžeme robiť?

Žijeme v 21. storočí. Vo svete, ktorého fungovanie a rýchlosť tak ľahko neovplyvníme. Čo je ale v našej moci, je ovplyvniť svoj vlastný život. Jedným riešením by bolo odsťahovať sa niekam do džungle, kde sa vyhneme všetkých technológiam a množstvu stresových faktorov súčasnej doby. Život by sa stal ťažším na prežitie no jednoduchším pre život. Pre tých, ktorý by chceli zostať, môže byť odpoveďou viac oddychu a viac miernosti.

Čo to znamená kvalitne si odpočinúť.

Otázka, ktorú si pokladám už niekoľko mesiacov je „Čo to znamená ´kvalitne si odpočinúť´.“ Aj keď ma tento problém trápi už niekoľko rokov, trvalo mi dosť dlhý čas, kým som ho vôbec pomenovala. Kedysi mi ani len nenapadlo, že by niekto mohol mať problém či už fyzicky alebo psychicky odpočívať. Mala som pocit, že to čo treba neustále riešiť je práca, štúdium, osobné napredovanie, učenie sa nových vecí, atď. Odpočinok bol pre mňa niečo podradné, niečo pre slabochov, ktorí už nemôžu ďalej, tak si radšej zapnú telku alebo idú spať. Zistila som však, že kvalitný odpočinok je veľmi potrebný. Nie len fyzický, ktorý je možno jednoduchší na realizáciu ale aj ten psychický.

Psychický odpočinok, určité vypnutie a duševné očistenie však nie je až tak jednoduché, ako ľahnúť si do postele a spať (v prípade že nemáte problémy so zaspávaním). Je omnoho ťažšie zastaviť príval myšlienok, ktoré vám pripomínajú či už to, čo vás čaká a na čo nesmiete zabudnúť alebo to, čo ste možno nezvládli a pokašľali. Stres je silný protivník a často sa spája s ďalšími nepríjemnými emóciami ako sú úzkosť, strach, pocity menejcennosti, atď. Človeka takéto pocity a myšlienky dokážu psychicky vyčerpať a poškodiť. Ako sa ich dá vypnúť? Žiaľ nie je možné jednoducho stlačiť vypínač a oddýchnuť si, ale verím tomu, že sa to dá postupne natrénovať. Verím, že odpoveďou je naučiť sa určitej forme meditácie.

Meditácia

Meditácia, ktorá vedie k sile mysle je vo viacerých náboženstvách. Meditáciou je známy hlavne budhizmus a iné východné náboženstva. Slovo meditácia vychádza z latinského „meditatio“, čo znamená rozjímať. Aj v Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní je dôležitým prvkom rozjímanie alebo meditácia. Pre mnohých členov to môže byť novinka ako pred časom aj pre mňa.

Ako som však prišla na to, že rozjímanie je v evanjeliu Ježiša Krista dôležitým prvkom? Jednoducho som sa opäť zamerala na učenie a život Ježiša Krista, ktorého príklad nasledujeme. Aj Ježiš rozjímal alebo ak chcete meditoval či psychicky odpočíval. Nájdete o tom viac v nasledujúcom článku.Kliknite tu.

V Cirkvi máme odporúčané mnohé aktivity, ktoré úzko súvisia s meditáciou či s psychickým oddychom, ako sú osobná modlitba, štúdium písiem, rodinný domáci večer, prospešné oddychové aktivity, svätenie sabatu, návšteva chrámu, zúčastňovanie sa nedeľných bohoslužieb atď. Verím, že si nájdete čas a prečítate si viac v 3. časti článku tu.

Nie som síce žiaden odborník na meditáciu či rozjímanie. No myslím si, že tým začiatočným a najdôležitejším bodom je uvedomiť si či aj ja potrebujem viac psychickej pohody, čistejšiu myseľ, uvoľnenosť a oddych. A pokiaľ áno, tak hor sa do toho.

The following two tabs change content below.

Daniela

Milujem prírodu, tanec, dobré jedlo a čas strávený s priateľmi. Každý deň, hoci aj v maličkostiach, vidím dôkazy o tom, že Boh je. Je dokonca náš Otec a stará sa o nás. Všetko, čo stvoril, stvoril pre nás. Jednoducho chce, aby sme mali radosť. Pre náš rast je nevyhnutné, aby bol život niekedy ťažký, ale prináša aj množstvo požehnaní. Možno sa len treba pozorne dívať... 🙂

Latest posts by Daniela (see all)