Niektorí ľudia žijú vo finančnej, či sociálne chudobe a aj napriek tomu sú šťastní s tým málom, ktoré majú. Iní sú naopak obklopení majetkom vlastným, bohatstvom svojich priateľov ale nájdenie šťastia im predsa uniká.

Prečo sa niektorým darí utvoriť šťastný život z mála, keď ostatným sa k tomu nedarí ani priblížiť?

Odpoveď nachádzame v rozhodnutiach, ktoré činíme deň za dňom. „Šťastie je voľba, opakujúca sa voľba.” Ak sa rozhodneme nahradiť negatívne myšlienkami pozitívnymi, potom rastieme. Keď takéto rozhodnutia činíme stále, stávajú sa súčasťou nášho myslenia.

Ťažkosti pre väčšinu z nás prichádzajú pri snahe o zmenu pôvodnej myšlienky. Odsúvanie pocitu nabok nefunguje. Namiesto toho potrebujeme myšlienku prerámovať tak, aby sme ju prijali ako pravdivú.

A tu je 5 spôsobou ako to spraviť:

  • Ak sa cítite nedostatočne zmenení, zvoľte si byť vďačnými

Sheryl Crow spieva, “Nie je to o tom mať to, čo chceš. Je to o chcení toho, čo už máš.” Ak budete nabudúce znechutení neférovosťou života, napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste vďační. Zahrajte si túto hru: Odpovedzte na každú negatívnu myšlienku 5 vecami z vášho zoznamu vecí, za ktoré ste vďační. Na každú vec, ktorú si všimnete, že nemáte, zodpovedzte 3 vecami, ktoré naopak máte. Zakrátko sa stane vašou súčasťou to, že na čiastkové prehry v živote budete odpovedať pozitívne.

  • Ak sa cítite obeťou, obzrite sa po vašich silných stránkach

Niekedy sa cítime ako obete. I keď život na určitom mieste sa nám môže javiť správne, neprináša nám viac šťastia, či úspechu. Ak sa cítite malí a zranení, zamyslite sa nad tromi vecami, ktoré vám idú. Poznačte si vaše osobnostné vlastnosti, o ktorých sa domnievate, že vás robia silnou osobnosťou, akou ste. Upevnite si svoje sebavedomie. Odmietnite byť obeťou vecí, ktoré sa vám prihodia. Ste tým, kým sa rozhodnete byť.

  • Naučte sa vidieť prekážky ako vaše príležitosti

Väčšina úspešných to nedotiahlo ďaleko kvôli tomu, že to mali ľahké. Naopak mali na svojej ceste po väčšinou prekážky väčšie ako obyčajný človek. Rozdiel je v tom, že sa nevzdali a neotočili sa, keď problémy vyvstali. Oni ich využili, aby sa stali silnejšími. Je to podobne ako pri cvičení. Ak chcete, aby boli vaše svaly silnejšie, musíte prijímať výzvy. Ak ich prijímate aj keď sa vám javia ťažkými, je pravdepodobné, že činíte dobrý pokrok. To isté platí pre našu psychickú a citovú silu.

  • Ak sa chystáte kritizovať druhých, zastavte a popremýšľajte

Žiarlivosť nás zje aj za živa. Najčastejšie sa prejavuje ako závisť a nadmerná kritika druhých. Ak prechovávate k niekomu podobné pocity, je na čase pozrieť sa do svojho vnútra. Pravdepodobne si vážite týchto ľudí ale nie ste si istí prijať túto predstavu. Odložte vášho súťaživého ducha nabok. Oceňte vášho soka za jeho pozitívne vlastnosti. Prijímajte jeho, či jej negatívne vlastnosti s dôstojnosťou.  Abraham Lincoln povedal “Môžeme nariekať, že kríky ruží majú tŕne alebo sa radovať, že majú ruže.”

  •  Odpuste a nechajte to ležať

Odpustenie neznamená zabudnutie. Taktiež to vôbec neznačí, že musíte pokračovať vo vzťahu s niekým, kto vám ukrivdil. Odpustenie je o vás samotných. Voľba odpustenia znamená prijatie toho, čo sa stalo, poučenie sa a uzdravenie sa z bolesti na ceste vpred. Odpustenie taktiež znamená odmietnutie niesť váhu priestupkov inej osoby vo vašom srdci. Taká záťaž sa môže nakopiť a stiahnuť vás k zemi, a to práve nepotrebujete.

„Vaše myšlienky vás donesú kamkoľvek budete chcieť. Slabé myšlienky nemajú silu zaniesť vás ďaleko.“  Máte dostatok sily na vybudovanie svojho vlastného sveta. Urobte tak rozumne a uvedomelo a jasným zámerom.

Autorom článku je Robyn Reisch. Článok bol pôvodne uverejnený pod názvom „5 Choices That Create Happiness“ a nájdete ho na (http://unisoultheory.com/index.php/2016/11/10/choices-create-happiness/).

 

The following two tabs change content below.
Vo všetkom hľadám to dobré, aj keď by to mala byť iba štipka dobra. Sme strojcami vlastného šťastia ale v mnohom nám pomôže Boh, a kto vie, možno všetkých dobrých ľudí k nám posiela práve On.